| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| Bluetooth | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Software: |
|---|
| Processor: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie Camera Features | No |
| Selfie | 0.3MP |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Video | Yes |
| Rear | 2 MP |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Display: | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Color Reproduction | 0 M Colors |
| Resolution | 240x320 pixels |
| Pixel Density | 167 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| RAM | 0 GB |
| General: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Capacity | 2200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable Battery | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Standby Time | Upto |
| Talk time | Upto |