| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | 1.5 GHz (Quad Core) + 1.0 GHz (Quad Core) |
| Graphics | Adreno 405 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2320 mAh |
| Type | Li-Po |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 679.0 % |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Rear | 13 M.Pixels |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 147 grams |
| Dimensions | 5.6x2.8x0.2 inches |