| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 9990 | GO TO STORE |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable | No |
| RAM | 1 GB |
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | No |
| Weight | 140 grams |
| Dimensions | 5.6x2.7x0.2 inches |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | 1080p |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6582 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2410 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 686.0 % |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |