| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4999 | GO TO STORE | ||
|
Rs 25999 | No Cost EMI with HDFC Bank Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Weight | 155 grams |
| Dimensions | 6.2x3.1x0.3 inches |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 22 |
| Capacity | 2600 mAh |
| Standby Time | 424 |
| Type | Li-Po |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| Graphics | Adreno 405 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 1.5 GHz (Quad Core) + 1.0 GHz (Quad Core) |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 672.0 % |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |