| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3199 | GO TO STORE | ||
|
Rs 10499 | Maximum Quantity limit is 2 for the brand10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit CardMaximum Quantity limit is 2 for the brand10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost | GO TO STORE | |
|
Rs 3949 | Pay online and get Flat 20% off T&C | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2110 mAh |
| Type | Li-Po |
| Talk time | 18 |
| Standby Time | 353 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 64GB |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 8 GB |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.8x2.8x0.4 inches |
| Weight | 145 grams |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 639.0 % |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Display Type | IPS |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Sound: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.6 GHz |
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| Graphics | PowerVR SGX544MP2 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |