| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 10845 | Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE | |
|
Rs 5994 | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 277 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen to body percentage | 692.0 % |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.8x2.9x0.3 inches |
| Weight | 142 grams |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-T860MP2 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 1.5 GHz |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 64GB |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano sim) |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v7.0 (Nougat) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2800 mAh |