| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 9500 | 10% Instant Discount* with HDFC Bank Debit and Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount* with HDFC Bank Debit and Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount* with HDFC Bank Debit and Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount* with HDFC Bank Debit and Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% | GO TO STORE |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera Features | No |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 695.0 % |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 156 grams |
| Dimensions | 6.0x3.0x0.2 inches |
| Water Resistant | No |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.7 GHz (Quad Core) + 1.0 GHz (Quad Core) |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Adreno 405 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2300 mAh |
| Type | Li-Po |
| Standby Time | Upto |
| Fast Charging | No |
| Talk time | Upto |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |