| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 8999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExchange offerFlat â¹2000 offNo Cost EMI on Bajaj Finserv EMI Card on cart value above â¹4499No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit CardNo Cost EMI with HDFC Bank Credit Cards10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card | GO TO STORE |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| Wi-Fi | Yes, with Mobile Hotspot |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| SIM Configuration | Dual SIM, Nano Sim |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 155 gm |
| Dimensions | 6.14 x 2.95 x 0.31 inches (156 x 75 x 7.9 mm) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear-Mounted |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 720x1520 pixels |
| Pixel Density | 271 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive, Multitouch |
| Screen to body percentage | 820.0 % |
| Screen Size | 6.21 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable | microSD, Upto 128GB (Dedicated Slot) |
| Processor: | |
|---|---|
| Architecture | 64 bit |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| CPU | 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4000 mAh |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | Triple (13MP + 8MP + 2MP) |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 32MP |
| Selfie Camera Features | AI Beauty, AI Portrait, AI HDR |
| Rear Camera Features | AI Triple Camera, PDAF, Auto Scene Detection,Rear Quad LED Flash and Front Screen Flash |