| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | TFT |
| Screen to body percentage | 570.0 % |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400MP2 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.2 GHz |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 4.9x2.4x0.4 inches |
| Weight | 123 grams |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 1500 mAh |
| Type | Li-Ion |