| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 10999 | Buy any 2 products and get flat Rs.75 off on Prepaid and COD Orders. Use Coupon "B2G75" T&C | GO TO STORE | |
|
Rs 11900 | GO TO STORE | ||
|
Rs 11900 | GO TO STORE | ||
|
Rs 11900 | GO TO STORE |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 15 GB |
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| Internal | 8 GB |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 7.3x4.2x0.3 inches |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400MP2 |
| CPU | 1.5 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Type | Li-Ion |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie Camera Features | No |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 699.0 % |
| Pixel Density | 216 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 800x1280 pixels |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor |
| Fingerprint sensor | No |