| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3449 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop anything on Flipkart during the 14 Sep 2019 to 26 Sep 2019 and get 10% Off on Flight bookings5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop anything on Flipkart during the 14 Sep 2019 to 26 Se | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Adreno 304 |
| CPU | 1.1 GHz |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 SnapDragon 210 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.1 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Sound: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 28 |
| Standby Time | 630 |
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 146 grams |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | 720p@30fps |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 293 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1280x720 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |