| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 14990 | Flat 100 off on first Flipkart Pay Later.5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.20%off on 1st txn with Amex Network Cards.Get Google Nest Mini at 1499.GST Invoice Available! Save up to 28%. | GO TO STORE | |
|
Rs 20990 | Use Coupon AXISWED500 and get Flat Rs. 500 off with Axis Bank Credit/Debit Cards*. Min purchase: Rs. 5000/- | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable | No |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.0x2.9x0.2 inches |
| Weight | 141 grams |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 1.5 GHz |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2910 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 5 |
| Standby Time | 550 |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 720 pixels |
| Screen to body percentage | 727.0 % |