| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 69.7x130x10.95 mm |
| Weight | 148 g |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual Sim, GSM + GSM |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (EDR, HSP) |
| GPS | Yes, Class 12 |
| Wi-Fi | Yes, v2 |
| NFC Chipset | No |
| Camera: | |
|---|---|
| Primary | Yes, 2 Megapixel |
| Video | Yes, 352 x 288 |
| Front | 3 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 500 GB |
| Expandable | microSD, upto 32 GB |
| Internal | 190 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 5 |
| Standby Time | 205 |
| Type | Li-Ion, 1350 mAh |
| Processor: | |
|---|---|
| Frequency | 1 GHz |
| OEM | 1 GHz + ARM Cortex-A5 |
| GPU | NA |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT |
| Size (in inches) | 4.3 inch |
| Resolution | 480 pixels |