| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4899 | Extra 10% Discount | GO TO STORE | |
|
Rs 8999 | 10% Instant Discount on SBI Debit and Credit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet a 6-month YouTube Premium free trial with any smartphone purchase10% Instant Discount on SBI Debit and Credit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet a 6-month YouTube Premium free trial with any smartphone | GO TO STORE | |
|
Rs 11890 | Exciting EMI offers | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| NFC Chipset | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Infrared | No |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 710.0 % |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 158 grams |
| Water Resistant | No |
| Dimensions | 6.0x3.0x0.3 inches |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash, Dual LED |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Chipset | Mediatek MT6753 |
| Graphics | Mali-T720MP3 |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 22 |
| Capacity | 3300 mAh |
| Fast Charging | No |
| Type | Li-Po |
| Standby Time | 265 |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 256GB |