| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 (Gingerbread) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Accelerometer |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 110.2 x 61.2 x 12.6 mm (4.34 x 2.41 x 0.50 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 121 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 500.0 % |
| Color Reproduction | 65 M Colors |
| Size (in inches) | 3.3 inches |
| Resolution | 240 pixels |
| Display Type | TFT |
| Touchscreen type | capacitive |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | Samsung |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 160280 GB |
| RAM | 0 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 320p@15fps |
| Front | 0 M.Pixels |
| Primary | 5 MP, autofocus, |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | Up |
| Type | Removable Li-Ion |
| Standby Time | Up |
| Capacity | 1350 mAh |