| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Screen to body percentage | 688.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | LCD |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Adreno 203 |
| CPU | 1.2 GHz |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 168 grams |
| Dimensions | 5.7x3.0x0.3 inches |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.1 (Jelly Bean) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 0 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 4 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 220 |
| Talk time | 6 |
| Capacity | 2100 mAh |