| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 1990 | Get extra ₹200 off (price inclusive of discount)Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra ₹200 off (price inclusive of discount)Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra ₹200 off (price inclusive of discount)Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra ₹200 off (price inclusive of discount)Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra ₹200 off (price inclusive of | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Capacity | 1700 mAh |
| Talk time | 6 |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 350 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | No |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | No |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v2.1 |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 0 GB |
| Expandable | MicroSD, 8GB |
| Sound: |
|---|
| Software: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 192 MHz |
| General: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Yes |
| Selfie Camera Features | No |
| Selfie | No |
| Rear | 0.3 M.Pixels |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 167 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240x320 pixels |
| Color Reproduction | 0 M Colors |