| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7000 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| Talk time | 14 |
| Standby Time | 120 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.1 |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| GPS | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 1280x720 pixels |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| General: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 1.5 GHz |
| Graphics | Adreno A405 |
| Sound: |
|---|